13 Kasım 2018

Çocuğumuzun otizmli olduğunu öğrendiğimizde tek bildiğimiz şey, bu konuda hiçbir şey bilmediğimizdi.

Yıllar sonra Internet’le tanıştığımızda, İngiltere, Amerika, Fransa gibi ülkelerde insanların bu konuda ne kadar duyarlı ve örgütlü olduğunu gördükçe; bunu biz niçin başaramayalım diye düşünmeye başladık. En son harekete geçmeye karar verdiğimizde gördük ki; herkes bir soba gibi yanmakta ama sadece kendini ısıtmaktaydı.

Kişisel olanaklarımızın çocuklarımıza özlediğimiz geleceği kazandırmaya yetmeyeceğini farkettik. İstatistiksel verilere göre neredeyse her 100 kişiden birinde rastlanılan otizm ve ilgili rahatsızlıkların böylesine gözardı edilmesi, yok sayılması inanılmaz bir aymazlıktı. Yüksek oranda görülen otizmi kader olmaktan çıkarıp, eğitim yoluyla mücadele etmenin gerekliliğine inanan insanlarla bir araya geldik. Biraraya gelirken de amaçlarımız; otizmi topluma tanıtmak, bu konuda toplumsal hoşgörü ve yardımlaşmayı sağlamak, çocuklarımıza daha güvenli bir gelecek hazırlayabilmek, bilgi ve deneyimlerin paylaşımını sağlamak, eğitim-öğretim için altyapının oluşturulmasını sağlamaktı.

Bütün çocuklar gibi otizmli çocukların da eğitim haklarının olduğuna, yasalarla korunmalarının gerekliliğine ve ailelerin yaşadıkları sorunlara sahip çıkılmasına yürekten inandık. Çözümsüzlük yerine çözüm üretmek için kurulduk. Çözümsüzlüğü çözüme götürecek en önemli ve etkili yollardan birinin eğitim olduğunun bilincindeyiz. Otizmli çocuklarımızın eğitiminin ancak, alt yapısıyla, materyalleriyle ve eğitimcileriyle donanmış kurumlarda uzun bir emekle sağlanacağını biliyoruz. Biz çocuklarımıza en iyi eğitim olanaklarını sunmak ve bizden sonraki yaşamlarını güvence altına almak üzere bir araya geldik.

“Bizim Size, Sizin Bize ve Onların Hepimize İhtiyacı Var”