ASPB İzmir İl Müdürlüğü Personeline “OTİZM” konulu Hizmetiçi Eğitim Verildi

Otizm Eylem Planı içindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevleri arasında bulunan EKSEN A.2 de belirtilen ;

“Başta kamu kurumları, üniversiteler ve yerel yönetimlerde görev yapan personele yönelik seminer, sempozyum, kongre, hizmet içi eğitim vb. etkinlikler düzenlenecektir.”

Şeklinde yeralan açıklamadaki görevlendirmeyi , alışılmadık bir eylemle önce kendi personelinin eğitimi ile başlamak isteyen ve 30 personelini ODER Otizm Derneği ile işbirliği yapıp , otizm konulu eğitimden geçmesini sağlayan ASPB İzmir İl Müdürlüğü yöneticilerine teşekkürlerimizi sunarız.

25 Mayıs 2017 tarihinde ASPB hizmet binasında gerçekleştirilen eğitim ASPB İzmir İl Müdürlüğü adına İl Müdür Yardımcısı Nadir Maşalacı’nın açılış konuşması ile başladı.

İlk olarak Buca Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Alev Girli Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında derinlemesine ve en bilinmesi gereken temel konuları yurt içi ve dışından örnekler ile anlatırken; katılımcıların da yaşadıkları ve merak ettikleri konulara yanıtlar verdi.

İkinci kısımda ODER Otizm Derneği ve ODFED Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör, tüm detayları ile Otizm Eylem Planının ne olduğunu açıklarken disiplinler arası olması gereken işbirliklerinin üzerinde durdu. Yaşadığı tecrübeleri ve Türkiye’de Otizm konusunda gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Eğitim faaliyetlerinin artırılması yönünde karşılıklı olarak hemfikir olundu ve yakın zamanda yapılması düşünülen projeler için önemli bilgi alış-verişinde bulunuldu.

Diğer bölgelere örnek olması dileğiyle.