2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü / Mavi Işık Yak

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde ODER İzmir Saat Kulesi meydanında etkinlik yaptı. Şehrin simge binaları mavi ışıklandırıldı.

2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü (World AutismAwarenessDay) , ve Nisan ayının tamamı da  da Dünya Otizm Farkındalık Ayı (World AutismAwarenessMonth) olarak ilan edilmiştir.
Dünyanın her yerinde olduğu gibi, 2 Nisan günü ve Nisan ayı ülkemizde de Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla değerlendirilecek, otizm alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.
Ayrıca, yine tüm dünyada 2 Nisan tarihinde farkındalık oluşturmak ve otizme dikkat çekmek amacıyla ülkelerin ve şehirlerin pek çok sembol binaları ve yapıları mavi ışıkla aydınlatılmaktadır. İzmir’imiz de tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu çalışmaya katılmış ve Saat Kulemizi mavi renkte ışıklandırarak duyarlılığını göstermiştir. Folkart ikiz kuleleri de mavi ışıklandırılarak kampanyaya destek vermişlerdir.

Saat 18.00 de İzmir Saat Kulesi Meydanı’nda toplanan ODER üyeleri, otizmli bireyler ve çok sayıda gönüllü destekçi ile farkındalık mesajları içeren afiş ve dövizler taşınmıştır. İZMAX Motorr Topluluğu farkındalık mesajlı afişleri ile şehirde sürüş gerçekleştirmişlerdir. İzot İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu mini bir konser vererek meydanda güzel bir coşku oluşturmuş, toplumsal yaşamda heğ birlikte olabiliriz mesajı verilmiştir. Uçurulan mavi balonlar ve Saat Kulesi Belediye binası ve Konak Meydanının tamamı mevi ışıklandırılarak etkinlik tamamlanmıştır.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle desteklerini esirgemeyen sayın valimiz Erol Akyıldız ve sayın Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na şükranlarımızı sunarız.
Aramızda olup, sesimizin duyulmasına katkıda bulunan İZMAX Motor Topluluğuna da çok teşekkür ediyoruz.