2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, ODER Basın Açıklaması

Günümüzde Otizm spektrum bozukluğuna rastlanma oranı 68’de 1’e yükselmiş ve otizm global bir sorun haline gelmiştir. Bu hızlı yayılma karşısında Otizmli bireylerin yaşam boyu süren eğitim, istihdam, sosyalleşme ve tek başına yaşam becerisi gibi özel ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere dünyanın çoğu ülkesinde otizm ayrı bir sağlık sorunu olarak ele alınmakta, otizme özel geniş kapsamlı ulusal ve global planlamalar yapılmaktadır.
Ülkemizde de, derneğimizin de içinde olduğu Sivil Toplum Kuruluşlarının yaklaşık 10 yıllık çabası sonucu 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Ulusal Otizm Eylem Planı devreye sokulmuş ve bu planın hayata geçmesi için hükümet yetkilileri ile birlikte derneğimiz ve diğer ilgili STK’larımız yoğun bir çalışma içine girmiştir. Derneğimiz, üyesi olduğu diğer çatı kuruluşlarla beraber bu eylem planının destekçisi ve takipçisidir.
Ülkemizin Otizm konusundaki ilk Sivil Toplum kuruluşlarından olan ODER, İzmir’den başlayan bu sivil toplum hareketinin tüm yurda yayılmasında etkin rol oynamıştır. Bugün ODER, kurulmasında aktif rol oynadığı ve yönetiminde yer aldığı ODFED Otizm Dernekleri Federasyonu (www.odfed.org) ve Türkiye Otizm Meclisi’nin üyesidir.
2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü (World AutismAwarenessDay) , ve Nisan ayının tamamı da  da Dünya Otizm Farkındalık Ayı (World AutismAwarenessMonth) olarak ilan edilmiştir.
Dünyanın her yerinde olduğu gibi, 2 Nisan günü ve Nisan ayı ülkemizde de Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla değerlendirilecek, otizm alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerdir.
Ayrıca, yine tüm dünyada 2 Nisan tarihinde farkındalık oluşturmak ve otizme dikkat çekmek amacıyla ülkelerin ve şehirlerin pek çok sembol binaları ve yapıları mavi ışıkla aydınlatılmaktadır. İzmir’imiz de tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu çalışmaya katılmış ve Saat Kulemizi mavi renkte ışıklandırarak duyarlılığını göstermiştir. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle desteklerini esirgemeyen sayın valimiz Erol Akyıldız ve sayın Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na şükranlarımızı sunarız.
Bugün aramızda olup, sesimizin duyulmasına katkıda bulunan İZMAX Motor Topluluğuna da çok teşekkür ediyoruz.

 

ODER Yönetim Kurulu

 

Otizmliye yakın olman için #yakininolmasigerekmez #otizm #2nisan #odfed @odfed #otizmeylemplani @otizmeylemplani

Günümüzde Otizm her 68 DOĞUMDAN birinde görülüyor. Otizm çok yakınınızda… ve sizin Otizmliye yakın olmanız için onun mutlaka yakınınız olması gerekmiyor.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Nisan ayının tamamı ise, Dünya Otizm Farkındalık Ayı. Bu nedenle tüm dünyada Nisan ayı boyunca farkındalık oluşturan mesajlar verilecek.

Otizmi öğrenin, Otizmli bireylerin sizinle beraber hayata katılması için üzerinize düşeni yapın.

Ülkemizde yaşayan 1,2 milyonun üzerindeki otizmli ve aile fertlerini de saydığımız da otizmden etkilenen yaklaşık 4.500.000 bireyin yaşamını kolaylaştırın.

OTİZMLİYE YAKIN OLMAN İÇİN

#yakininolmasigerekmez #otizm #2nisan #odfed @ODFED #otizmeylemplani @otizmeylemplani