ODER 2 Nisan 2016 Bildirgesi

Sayın Basın Mensupları,
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günüdür. Otizm ile ilgili farkındalık oluşturarak , otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamak amacıyla, 2 Nisan Birleşmiş Milletler tarafından “DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ” olarak ilan edilmiştir. Bu çerçevede Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizmle ilgili yapılan etkinlikler yoluyla, her yıl hızla artan otizmli bireylerin toplumla bütünleşmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
Ülkemizde de sivil toplum kuruluşları ve duyarlı pek çok kurum , son 20 yılda 30 kat artan ve bugün ülkemizde yaşayan 1 milyondan fazla otizmli için bu farkındalık çalışmalarını yaparak onların ve ailelerinin yaşamlarını iyileştirecek önlemler için bilinç oluşturuyor, katkı sunuyorlar.
Bu yıl yapılacak farkındalık etkinlikleri ile ana amacımız OTİZM EYLEM PLANI’na dikkat çekmektir. Bundan 3 yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle hazırlanan ve 2 Nisan 2013 te ilan edilen Ulusal OTİZM EYLEM PLANI TASLAĞI’nın artık raftan inerek yürürlüğe girmesi konusu bu yıl dile getirmek istediğimiz en önemli konudur. Otizmlilerin yaşam boyu gereken tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanan Otizm Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi 7 farklı alanda alınacak tedbirler ile bir çok ana soruna çözüm olacaktır.

Ülkemizde her yıl ortalama 1.300.000 bebek doğmaktadır, günümüzde doğan her 68 bebekten birinin otizmli olduğu biliyor. Yani her yıl yaklaşık 20.000 otizmli bireyin doğduğu gerçeğinden yola çıkarak konunun önem ve aciliyetine dikkat çekiyor, siyasetler üstü bir yaklaşım ile OTİZM EYLEM PLANI’ nın bir ülke meselesi olarak ele alınmasını bekliyoruz.
Bu kapsamda , ABD’de Autism Speaks tarafından başlatılan ve ülkemizde de giderek daha çok ilgi çeken “Mavi Işık Yak” kampanyası çerçevesinde dünyanın her yerinde sembol binalar ve köprüler 2 Nisan günü mavi ile ışıklandırılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl İstanbul da boğaz köprüsü , İzmir’de de Saat Kulesi ve Folkart kuleleri derneğimizin girişimleri ile mavi ile ışıklandırılmıştı , aynı gün sokaklarda ve iş yerlerinde yüzlerce kişi mavi kıyafet giyerek kampanyayı desteklemişti.

Bu yıl da İzmir saat kulesi Asansör binası ve bunun gibi sembol binalar ve yollar üzerindeki dijital bilgi ekranları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mavi ile renklendirilecek ve önerimiz olan otizm sloganları kullanılacaktır.

Basınımızın siz değerli üyelerinin de bu güne ilgi göstermesi , üzerinde otizme dair içerik bulunan mavi tshit giyerek kampanyaya zenginlik katmanız ,destek olmanız ve yapılan yayınlar ile amaçlarımızı kamuoyuna aktarmanız nedeniyle şükranlarımızı sunarız.

Ergin GÜNGÖR
Oder Otizm Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı